2 серпня - День пророка Іллі

За давніми віруваннями, Ілля, сердитий та строгий, роз’їжджає на своїй колісниці, карає неправедних: «Грім гримить, то Ілля по небесному мосту в огненній колісниці їде». Але разом з цим уособлює щедрість і родючість. 

Існує народна легенда, що коли нечиста сила повстала проти Бога, то Господь наказав Іллі прогнати її з неба. Ось з того часу Ілля ганяється за бісами і пускає в них огненні стріли: громи і блискавку.

Цього дня традиційно йде дощ, якщо вмитися ним, то можна зцілитися від хвороб. Також на Іллі можна чекати «Горобину ніч» – ніч з сильною грозою, громом, блискавкою та буревієм. Якщо грім запалить хату, то таку пожежу нічим погасити не можна, бо ж «як Бог запалив, то чоловік не погасить!» Щоб вберегти оселю від грози, люди запалювали освячену свічку перед іконами. 

Після Дня Іллі перестають купатися: «Ілля воду остудив»«До Іллі мужик купається, а з Іллі з водою прощається».
«На Іллі новий хліб на столі» – люди випікали урочистий хліб  із першого врожаю, який розрізали та роздавали строго у порядку від найстаршого до наймолодшого члена сім’ї. Після цього свята починається озимий посів жита і пшениці.

2009 – 2018 © Етнографічний комплекс «Українське село»