Весна – Народний календар

Якщо весна барилася й не поспішала до нас приходити, то люди її починали закликати. А починали закликання на Новий рік. Тобто на 1 березня за старим стилем, або на 14 березня за новим. За народними звичаєм цей день зветься  - Явдохи. А за християнським календарем – день преподобної мучениці Євдокії, яка була страчена за християнську віру близько 160 - 170 рр.

30 березня – Преподобного Олексія чоловіка Божого, Теплого Олекси згідно з народними віруваннями.

«Олексій, муку сій, печи паляниці, клади на полиці!» (Номис, ст. 615). 

За православним календарем  Святого Никифора,  Мучениці Христини,  Мученика Олександра.

День Святого Никифора встановлений з нагоди перенесення мощів цього видатного візантійського історика та богослова IX ст. Він був радником імператора, на березі Босфору заснував монастир, у 806 р. став патріархом Константинопольським. Никифор написав дві історичні праці, одна з яких - "Літописець коротко" - багато в чому визначила систему хронології наших літописів. Він зробив також великий внесок у розвиток теорії релігійного образотворчого мистецтва. Помер у 829 р. в засланні, а у 846 р. його мощі були перенесені до Константинополя.

За народним календарем  Мучеників  Олександра, Діонісія, Агапія, які постраждали за Христову віру в 303 році.

Ось і підійшла середина Великого посту - Четвертий тиждень. В народі він мав багато назв – Середопіст, Середопістя, Хрестя, Середохрестя, Поклонна, Христопоклонна. А саме-саме посередині посту - у середу існувало вірування, що людина, яка постувала і не грішила в піст, могла почути, як піст “переломиться", "тріскає пополам" опівночі.  Також в цей день господині пекли пісне житнє печиво у вигляді хреста, прикрашаючи медом і маком. Один Хрест пекли великий - на всю сім'ю і по одному на кожного члена сім'ї. Великий хрест на Середохрестя не їли, а відкладали до весни,  до посівів.

За церковним календарем сьогодні - Благовіщення Пресвятої Богородиці. Воно вважається одним з найбільших весняних свят.

Благовіщенська проскура і стрітенська вода — цілющі, а тому їх зберігають на божнику поміж святими образами.

У цей день "Бог благословляє усі рослини", а тому гріх братися за якусь роботу. Суворіші заборони пов'язані з вагітними - їм зовсім працювати не можна - бо "неодмінно відріже ніжку своїй дитині".

Колодій, Ма́сниця, Масляна, За́пусти, Пу́щення, Сиропу́ст, Сиропу́сний тиждень, Си́рна неділя, Ба́бське свято, Зага́льниця, Ніжкові заговини — свято на честь весняного пробудження природи. Початок нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари, з метою продовження роду.

Колодій збігався в часі із Сиропусним тижнем, останнім тижнем М'ясниць. Це останній, напередодні Великого посту, тиждень коли можна було справляти весілля. Цей тиждень також називали Бабським тижнем або попросту Бабським, а Колодій, відповідно, Бабським святом. Протягом цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування.

2009 – 2018 © Етнографічний комплекс «Українське село»