15 лютого – Стрітення

15 лютого Православна церква  відзначає свято Господнього Стрітення. Стрітення належить до 12-ти найбільших свят церковного року. В цей день згадується євангельська подія, коли на 40-й день після народження Христа, його земні батьки – Діва Марія та Йосип Обручник принесли Немовля Ісуса до Єрусалимського храму.

А народним календарем в цей день зима зустрічається з зимою. З давніх-давен Стрітення люди чекали з особливим нетерпінням і урочисто відзначали, а тому приурочувалося до цього свята чимало звичаєвостей як церковних, так і побутово-господарських.

В церквах освячували свічки. Їх дбайливо берегли протягом року і часто використовували як лікувальний засіб. Тією свічкою обкурювали хату та інші подвірні споруди, щоб оберегти себе й худобу від хвороб і нещасть, а також вози та інший сільськогосподарський реманент, коли вирушали на першу оранку, щоб всяка сівбиця рясними сходами проросла.

В цілому за народним календарем зима тричі зустрічається  весною: 15 лютого на Стрітення, 9 березня  на Сорок Святих та 25 березня на Благовіщення, коли тепло зовсім перемагає мороз. 

За народними прикметами на Стрітення пильно слідкували за погодою і визначали наступне:

Якщо на Стрітення сніг – чекай ранню весну на поріг, 

Якщо на Стрітення капле із стріх – зима ще довго протягне, 

Якщо на Стрітення погода морозна і ясна – буде добра весна.

Крім того, селяни стежили за розміром бурульок: якщо увечері вони короткі до весни снігу випаде небагато, а якщо довгі  – ще будуть рясні заметілі.
Уранці сніг -  урожай раннього хліба. Відлига - буде добрий урожай пшениці, а вітер – вродять фруктові дерева. Якщо на Стрітення просохло від вітрів - весну чекай за сорок днів.

 

2009 – 2018 © Етнографічний комплекс «Українське село»