13 січня – Щедрий Вечір, свято Маланки

Зранку цього дня починають готувати другу обрядову кутю — щедру. На відміну від багатої, її можна заправляти скоромниною. Як і на багатий вечір, кутю також ставлять на покуті. Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників.

Стравам приділяється дуже важлива роль: вважається, що чим більше розмаїття на столі в цей день, тим щедрішим буде наступний рік. Страви мають бути дуже ситні, але, наприклад, готувати рибу – погана прикмета, адже з дому може «уплити» щастя. А от страви із свинини готуються обов’язково, оскільки саме ця тварина символізує достаток в домі. Традиційно зі свинини готують холодець, кров’янку, ковбаси, верещаку, сало, фарширують цілою, тощо. Під святкову скатертину кладуть сіно, на покуті має бути в’язочка сіна, хлібина та кутя.

Був звичай на Щедрий вечір закликати Мороз. Виходив чоловік, вдягнутий у вивернутий кожух, на поріг хати. Брав з собою на миску м’ясо, по трохи всього іншого зі святкового столу, товкач обов’язково та бив ним по одвірку приказуючи: «Морозе, приходь до нас вечеряти! Як не прийдеш сьогодні, то не приходь ніколи! Ні на курчатка, ні на каченятка, ні на ягнятка!». Лякали так мороз.

Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу Сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати.

Хлопці цього дня будь-що намагаються вкрасти у дівчини подушку; а коли вкраде, то дівчину мусить вишити тому хлопцеві сорочку.

На Маланки починають старостів посилати – дівчат сватати. Дівчата видивлялися зранку, хто перший чужий до хати прийде: якщо жінка, то не прийдуть свати, а якщо чоловік, то прийдуть. Ворожили також чи вийдуть цього року заміж. 

Збираються ввечері, беруть півня, ставлять перед ним просо, воду й глину: як півень воду п’є, то дівчина вийде за п’яничку, як просо клює, то за працьовитого господаря, а якщо глину гребе, то цього року не вийде заміж. 

Накривають покришками від горщиків каблучку, хліб і вугілля. Потім відкривають покришки: каблучка – заміж вийде, хліб – не вийде, вугілля – помре. Палять сірника догори головкою, і куди похилиться – в той крий і вийде заміж. 

Прикмети

Старші люди спостерігали через вікно за подвір’ям, бо домовий повинен перебігти від комори до льоху; то коли він біжить одягнений, – то рік буде урожайний і гарний, а коли голий – то голодний і нещасливий.

Коли небо зоряне, то буде врожай на горох та ягоди.

Якщо ніч ясна і тиха, то буде тихо і спокійно цілий рік, а як ніч хмарна, вітряна, то буде нещасливий рік, цілий рік буде розбій і крадіж.

2009 – 2018 © Етнографічний комплекс «Українське село»