Новий експонат в "Українському селі".

Родина Ігоря Чаплинського (м. Київ) щиро передала до етнографічного музею «Українське село» карпатську ступу, яка тривалий час зберігалась в їхній родині.
Експозиція музею поповнилась ніжною ступою, датованою 1938 р. і перевезеною на Київщину з села Вижниця Верховинського району. Ступа, що має велетенські розміри, тимчасово розташована біля музейної Карпатської хати. Адміністрація етнографічного комплексу дякує родині Чаплинських за цей унікальний дар і запрошує всіх оглянути новий експонат.

 

Що ж таке ступа?
«Дроблення зерна, або здирання шкаралупини з нього, робиться в ступі, що буває ручна і ножна.  Ручна ступа зроблена з дерев’яного  пня, що стоїть вертикально та видовбаний у верхній частині;  в ній товчуть зерно теж дерев’яним товкачем, що часто буває подвійний;  ці ступи на вдивовижу подібні до таких самих ступ у африканських народів, особливо у негрів. Ножна ступа складається з пня, що лежить  горизонтально, а частіше з обрубаного коріня дерева з видовбаною в ньому глибкою; в цю глибку входить досить товстий міцний товкач, приправлений до кінця коромисла, на другий кінець коромисла спирається нога того, хто товче, а точку опіру між товкачем та серединою коромисла дає перекладина між двома продовжними брусами, що йдуть од ступи горизонтально».
Хведір Вовк, 1928.

2009 – 2018 © Етнографічний комплекс «Українське село»